Echo Maryi Królowej Pokoju
Strona Główna » Menu » Menu Górne » Archiwum » Post za Ojczyznę

Post za Ojczyznę

„Postem i modlitwą możecie zatrzymać wojny i katastrofy naturalne” z orędzia Gospy.

Do napisania tego apelu zmobilizowały mnie słowa o. Jozo Zovko, które skierował do naszej grupy pielgrzymkowej na spotkaniu podczas powrotu z Medziugorja. O. Jozo powiedział wprost do Polaków - nie tylko do nas (widać bardziej się orientuje w sytuacji naszego kraju niż my sami) - dając przykład Medziugorja, jak milicja zabroniła wchodzić na wzgórza, że postem można rozwiązać wszystko.

Powiedział, że: - jak nie pomożemy rządowi i prezydentowi, jak nie zaczniemy pościć, aby szatana odpędzić od naszych granic to staniemy się tak, jak Włochy, Francja, czy inne kraje Europy, które zatraciły wszystko. Będąc w 2006 r. w Polsce powiedział, że całe piekło runie na Polskę. 

Dlatego do odpowiedzialnych za różne wspólnoty apelujemy, aby w swoich grupach podjęły nowenny i post, aby w każdym dniu ktoś pościł za Ojczyznę, tak jak w Margaretce każdego dnia ktoś się modli za księdza. Prosimy również zamawiać Msze święte w intencji za Ojczyznę – w sumie można Ojczyźnie też zrobić prezent.

Proszę powyższy apel rozgłosić na waszych www i blogach. Do modlitwy możemy zaprosić również cały Polski Niebiański Front Pomocy czyli naszych Świętych i błogosławionych. Już działa 7 Nowenn. Pierwsza powstała w dniu urodzin św. Maksymiliana Kolbe i od Niego wzięła imię. Każda z Nowenn wybiera Patrona, którego w szczególny sposób prosi o pomoc dla Ojczyzny.

Jako modlitwę proponujemy Nowennę do Bożego Miłosierdzia z Koronką, a post to o chlebie i wodzie, lub ścisły taki jak w Środę Popielcową lub w Wielki Piątek. Nowenną modlimy się codziennie wszyscy, natomiast pościmy 1 raz w czasie nowenny. Osoby przyzwyczajone do postu w środy i piątki, to mogą nadal pościć 2 x w tygodniu, tylko uwzględniając ten wyznaczony dzień w nowennie. Wtedy rezygnuje się z jednego dnia, a zamiast tego pości się w dniu nowenny.

Jeżeli chodzi o Wielkanoc i Wielkie Święta, które w tym czasie przypadną, pościmy w dniach sąsiadujących, a w sam dniu postu wyrzekamy się czegoś innego, ważne jest, aby nie przerywać „ofiary duchowej”. Post z istoty swojej jest miłością, ofiarujemy to, co lubimy, co jest dobre, lub to co nas zniewala. Odmawiamy sobie tych rzeczy, które nas kosztują. Kiedy coś nas nic nie kosztuje, to takie rzeczy mają małą wartość. Cała nowenna jest naszym dobrowolnym darem dla naszej Ojczyzny.

Post o chlebie i wodzie, to wybranie życia z chlebem i nie jest powiedziane ile go należy spożyć w sensie ograniczeń. Jest powiedziane jedz ile chcesz ale chleba, abyś nie był głodny. Najlepiej zapoznać się z tym tematem przez rekolekcje o. Slavko: Post i Modlitwa, mamy książeczki i płytki MP-3 z tych rekolekcji, z głosem o. Slavko, tłumaczenie na j. polski. Przyda się taka wiedza na nadchodzący Wielki Post i w ogóle jak w życiu pościć.  

Rady praktyczne:

- wzbudzić intencję postu, pomodlić się i ofiarować go.

- spożywać chleb upieczony na zakwasie (naturalny).

- złe samopoczucie związane jest z odwodnieniem organizmu i ze zwlekaniem ze spożyciem chleba (posiłku), aż do tego momentu.

- z samego rana należy wypić ciepłe: albo ciepłą wodę, albo herbatę (my zawsze mieliśmy herbatę na rekolekcjach), aby rozgrzać żołądek - bo on reaguje na ciepłe i zimne, a nie na to czy dostaje zupę, kotleta czy wodę.

- należy zjeść przynajmniej dwie kromki chleba, czy się chce czy nie, czy się jest głodnym czy nie. Błąd polega na tym, że chleb jemy, wtedy, kiedy zaczynamy dopiero być głodni, lub jak głowa boli. Głowa boli z prostej przyczyny bo się organizm oczyszcza z toksyn i zaczyna ich brakować organizmowi i szuka, bo zawsze w pożywieniu coś z nich się znajdzie i są one doprowadzane do organizmu.

- w wieczór poprzedzający post należy się nie objadać, tym bardziej „na zapas”.

********

Pomysł o. Mirosława na rozszerzanie się Nowenny.

Każdy kto jest w nowennie ma swój dzień postu - co 9 dni, zachowujemy tę kolejność raz wyznaczoną przy utworzeniu grupy. W swoim środowisku zachęca kolejne 8 osób do przyłączenia się do nowenny. Zachowuje swój dzień postu, a każda z 8. osób przez niego zachęcona wybiera jeden z 8 pozostałych dni nowenny.

Tak powstanie ogromna nowenna, dziewięcioosobowych grup zazębiających się ze sobą. Każda kolejna osoba może/powinna zakładać kolejne grupy 8 osób. Nowenna może trwać cały Rok Miłosierdzia, a przynajmniej 9 nowenn, aby popościć w każdy dzień nowenny. Pozdrawiam o. Mirosław

*******

Pomysł dla osób, które chcą odmawiać Nowennę indywidualnie.

Modlimy się koronką do Miłosierdzia Bożego i łączymy ją z postem na takiej zasadzie że:                                                                                                     - w 1-szą Nowennę pościmy w 1-szym dniu nowenny; 

- w 2-iej Nowennie pościmy w 2-gim dniu nowenny;

- w 3-ciej Nowennie pościmy w 3-cim dniu nowenny;

 itd.

Kiedy przechodzimy na 1-szy dzień 10-tej Nowenny, zerujemy licznik i startujemy od początku, czyli mamy tak jakby 1-szą Nowennę i 1-szy dzień nowenny. Analogicznie postępując pościmy w 1-szym dniu nowenny. Wtedy post wypada dzień po dniu (ostatni dzień 9 nowenny i na drugi dzień - pierwszy dzień nowenny 10.), dlatego wg uznania można zrobić przerwę w nowennach.

Janusz

     
  • Bieżące wydanie w formacie PDF "Echa Medziugorja" zawiera tylko 1 stronę wydania papierowego. Osoby zainteresowane otrzymywaniem pełnej wersji „Echa” drogą elektroniczną, proszone są o podanie swoich danych ... (czytaj więcej)