Echo Maryi Królowej Pokoju

Parafia

 

Medziugorje jest jedną z wiosek gminy Čitluk (czyt. Czitluk) położonych w zachodniej Hercegowinie. Jako największa z pięciu wsi (Medziugorje, Bijakoviči, Vionica, Miletina, Šurmanci,(czyt. Szurmanci)) tworzących parafię dała imię rozległej rzymskokatolickiej parafii. Obecnie jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych katolickich centrów pielgrzymkowych. Słowo Medziugorje ma korzeń słowiański i oznacza miejsce znajdujące się pomiędzy górami. Położone jest na wysokści 200 m npm, ma łagodny śródziemnomorski klimat, który stwarza idealne warunki dla uprawy winorośli, tytoniu i owoców.

Parafia Medziugorje została założona w 1892 r. i poświęcona opiece św. Jakuba – patrona pielgrzymów. 5 lat później ukończono budowę starego kościoła parafialnego św. Jakuba w Medziugorju. Jak na owe czasy był wystarczająco duży i piękny, ale ponieważ zbudowano go na trzęsawisku, w niedłgim czasie zaczął pękać i tonąć. Z tego powodu po I wojnie światowej zrodziła się idea budowy nowego kościoła, którą zrealizowano. Nowy kościół poświęcono 19 stycznia 1969 r. Mimo że nie przyciągał szczególnej uwagi, a nawet mieszkańców najbliższej okolicy, medziugorski kościół, przez fakt objawień, stał się centralnym punktem skupiającym miliony pielgrzymów z całego świata. Ludzie zaczęli przyjeżdżać, aby osobiście sprawdzić wydarzenia medziugorskie. Tu czeka na nich orędzie o potrzebie wiary, modlitwy, nawrócenia i postu…, jako warunku pokoju w sercach i duszach oraz ratowania świata.

Od czasu, kiedy zaczęły się objawienia kościół i teren wokół kościoła był stopniowo modernizowany. Pozostałości po starym kościele można zobaczyć w parku, który znajduje się pośrodku ronda z lewej strony kościoła.

Medziugorje jest szczególnym wydarzeniem w dzisiejszym świecie. W ciągu tych (30 lat) lat objawień przybyło tu ponad dziesiątki milionów pielgrzymów z całego świata, aby odnaleźć pokój, swoje człowieczeństwo i przynależność do Boga. Stają się świadkami prawdy, miłości i pokoju.

Obecni kapłani w Medziugorju >>>

Kapłani z Medziugorje z początku objawień >>>

Komunikaty dla kapłanów >>>

Komunikaty dla pielgrzymów >>>

  • Bieżące wydanie w formacie PDF "Echa Medziugorja" zawiera tylko 1 stronę wydania papierowego. Osoby zainteresowane otrzymywaniem pełnej wersji „Echa” drogą elektroniczną, proszone są o podanie swoich danych ... (czytaj więcej)