Echo Maryi Królowej Pokoju
Strona Główna » Menu » Menu Górne » Strona Główna » Restrykcje w dekanacie Broćańskim

Restrykcje w dekanacie Broćańskim

 

Słowo proboszcza, o. Marinko Šakoty, na temat restrykcji, wygłoszone na zakończenie Mszy Świętej, 21 marca 2020 r.:

„Drodzy bracia i siostry. Został wydany w naszym departamencie zakaz poruszania się osobom do 18 i po 65 roku życia. W związku z tym zakazem, jako proboszczowie parafii dekanatu Broćanskiego, na spotkaniu 20 marca 2020 r., zdecydowaliśmy, że od jutra nie będzie Mszy Świętych odprawianych z ludem, lecz my będziemy odprawiać sami za was, a wy - módlcie się za nas, w tych chwilach. Podjęcie tej decyzji nie było łatwe, ale to jest zrozumiałe i służy temu, by zatrzymać tego wirusa. A możemy go zatrzymać, jeśli zostaniemy w domu, jeśli przestaniemy chodzić. W ten sposób pokażemy naszą miłość do ludzi.

Nie można okazać miłości Bogu, jeśli wyłączymy miłość do ludzi. A tę miłość okażemy nie gromadząc się. Anioł powiedział Józefowi: „Uciekaj do Egiptu". Dlaczego? Bo miał ochronić Dziecko i Jego Matkę. Teraz nadeszła chwila, kiedy to my musimy się zatrzymać i z Bożą pomocą przyjąć ten czas Wielkiego Postu. Czas, w którym będziemy się modlić, czuwać, razem z Jezusem na pustyni, będziemy czytać Słowo Boże, modlić się przed Krzyżem, odmawiać Różaniec, pościć i z pewnością jest jeszcze wiele innych sposobów. Możemy myśleć negatywnie, oskarżać, pytać, dlaczego, ale możemy też teraz wybrać modlitwę... Możemy patrzeć na to, czego już nie mamy, ale możemy też widzieć to, co możemy uczynić, a mamy wiele możliwości, zwłaszcza my, wychowani w szkole Matki Bożej, my wiemy, co należy czynić, modlić się sercem, z czujnością przetrwać ten czas, czuwać, bo taki jest sens Wielkiego Postu.

Niech ten czas będzie dla naszego pożytku duchowego, dla naszego nawrócenia, dla przemiany serca. Nie ma zatem Mszy Świętej z ludem ani nie ma innych nabożeństw: drogi krzyżowej na Kriżevac, nie ma Różańca, nie ma drogi krzyżowej również w kościele parafialnym, nie ma gromadzenia się. To obowiązuje od dziś. Tak będzie jutro i każdego następnego dnia. Bogu dzięki również i za tę pokutę. Niech to przybliży nas bardziej do Jezusa. Tu na Mszy Świętej co prawda nie ma ludzi, ale około 2 mln osób jest z nami dzięki transmisji. Tak samo było wczoraj. Nie poddaliśmy się. Jest w tym coś cudownego, otwieramy się na Ducha Świętego, jak Maryja i Apostołowie. To cudowne. I tak czas kuszenia staje się czasem łaski...".

Dnia, 20 marca 2020 r., proboszczowie  Broćanskiego dekanatu:

− Čerin, o. Hrvoje Miletić;

− Čitluk, o. Miro Šego;

− Gradina, ks. Đuro Bender;

− Gradnići, o. Nikola Rosančić;

− Kruševo, ks. Ljubo Planinić;

− Međugorje, o. Marinko Šakota;

− Ploče-Tepčići, ks. Ivan Turudić,

Zgodnie z przepisami Biskupa Mostaru, dla parafii Broćanskiego Dekanatu, doszli do następujących wniosków  (wersja krótka):

1. Niedzielne, świąteczne i codzienne Msze Święte księża będą regularnie odprawiać, ale bez wiernych, ponieważ wymagane jest przestrzeganie przepisów dotyczących zgromadzeń publicznych i zakazu przemieszczania się osób poniżej 18 i powyżej 65 roku życia.

2. Udzielanie sakramentów:

- Chrzest dzieci będzie udzielany w obecności rodziców i ojca chrzestnego (rodziców chrzestnych), przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa ochrony przed infekcją. Chrzest będzie udzielany bez Mszy Świętej.

- Spowiedzi święte: Nie będzie regularnych spowiedzi wielkanocnych w parafiach, a także spowiedzi osób starszych i chorych (wyjątkiem są ciężko chorzy).

- Komunia Święta będzie udzielana wierzącym na rękę.

- Sakrament namaszczenia chorych w zależności od potrzeby chorych, słabych i osób starszych.

- Sakrament Bierzmowania, pierwszej Komunii Świętej i ślubu: do Wielkanocy zobaczymy, jak będzie rozwijał się problem z koronawirusem i określimy, w jaki sposób i jak będą sprawowane wspomniane sakramenty.

3. Celebracja innych nabożeństw :

a) Nie będzie adoracji Eucharystycznej i Drogi Krzyżowej do odwołania,

b) Pogrzeby i Msze Święte za zmarłych będą odprawiane w kręgu najbliższej rodziny.

4. Inne:

a) Kościoły będą otwarte codziennie na osobistą modlitwę.

Drodzy wierni dekanatu brocanskiego, z powodu pojawienia się koronawirusa w Hercegowinie, zaleceń władz kościelnych i cywilnych regulujących zasady naszego zachowania, prosimy o roztropność i lojalność wobec wymaganych przepisów.

Polecamy wszystkim codzienne, regularne modlitwy osobiste i rodzinne: Różaniec, Litanię do Matki Bożej, Anioł Pański, Drogę Krzyżową, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Czytanie Pisma Świętego ...

Niech nas chronią i orędują za nami przed Bogiem nasi parafialni patronowie.

 

     
  • Bieżące wydanie w formacie PDF "Echa Medziugorja" zawiera tylko 1 stronę wydania papierowego. Osoby zainteresowane otrzymywaniem pełnej wersji „Echa” drogą elektroniczną, proszone są o podanie swoich danych ... (czytaj więcej)